Řada hodinek Garmin Tactix je speciálně navržena do těch nejnáročnějších podmínek, typicky pro příslušníky armády a záložní služby. Nosit je ale samozřejmě může kdokoli. Garmin do nich přidal novou aktivitu, která se jmenuje Rucking. Není to ale nic pro běžné „baťůžkáře“.
Hlavní ideou aktivity je zadávat hmotnost batohu pro lepší pochopení fyzické námahy spojené s chůzí. U vojáků jde typicky o „plnou polní“, jenže navzdory svému původu ve vojenském výcviku se v posledních letech stal rucking poměrně běžným civilním cvičebním výstřelkem. To jednoduše proto, protože nošení extra zátěže na túrách pomáhá budování svalů a zvyšuje to tepovou frekvenci.
Garmin Tactix 8 jsou prvními hodinkami společnosti, které aktivitu nabízejí. Není ale úplně důvod, aby se nedostala do dalších řad, typicky Fénixů 8, Instinct 3, Enduro 3 nebo MARQ. Aktivita tedy funguje tak, že v ní zadáte, jakou váhu na zádech vlastně nesete v případě chůze nebo turistiky. Pokud je ale váha zátěže vyšší jak 2 kg, nepočítá se vykonaná aktivita do VO2 Max, což na první pohled může vypadat jako zklamání.
Ve skutečnosti to má ale smysl. V závislosti na hmotnosti vašeho batohu se totiž vaše tepová frekvence vyhoupne do vyšších zón HR, zejména pokud stoupáte do kopců. Bez kontextu by vaše hodinky předpokládaly, že jste vlastně v horším stavu, protože je pro vás taková aktivita náročnější než jindy, na základě čehož by se mohla vaše VO2 Max hodnota snížit. Co ale pořád zůstává zohledňováno, je stav tréninku a tréninková připravenost.