Téměř všechny hodinky nabízejí určitou úroveň voděodolnosti, aby jim nevadil pot, déšť, popřípadě sprcha nebo povrchové plavání. Chcete-li se ale potopit hlouběji, musí mít vaše hodinky sofistikovanější technologie utěsnění pouzdra, aby zvládly odpovídající tlak vody. A od toho je tu řada Garmin Descent.
Potápěčské hodinky mají poměrně dlouhou historii. Jako jedny z prvních jsou označovány Blancpain Fifty Fathoms, které byly představeny v roce 1953. Byly navrženy pro francouzské námořnictvo a byly vodotěsné do hloubky 91,44 metrů. Po nich přišly Rolex Submariner (1954), Omega Seamaster (1957) nebo české Prim Orlík (1965), kterých ale bylo pro československé vojsko vyrobeno jen 300 kusů. Nyní mají poměrně bohatou historii i hodinky Garmin Descent. První model Descent Mk1 totiž společnost vydala už v roce 2017.
Aktuální řady Garmin Descent
- Garmin Descent G1
- Garmin Descent G2
- Garmin Descent Mk3 a Mk3i
- Garmin Descent X50i
Hodinky Garmin Descent G1 platí za vstupní zařízení do světa pod hladinou vody, kdy je jejich udávaná maximální provozní hloubka 100 metrů. Pokud se budeme bavit o Garmin Descent Mk3, jde zde už maximální provozní hloubka 200 metrů. Tato hodnota platí i pro Garmin Descent X50i, což už ale nejsou hodinky nýbrž prémiový potápěčský počítač.
Garmin Descent G1
I když je to základní řada, nabízí hned tři své varianty, kdy jde ale v každém případě o lehké potápěčské GPS hodinky s chytrými funkcemi, které disponují odolným pouzdrem a safírovým sklem. Všechny mají velikost pouzdra 45,5 mm, Descent G1 Solar ale přidává solární nabíjení a model Ocean Edition vyniká tím, že je vyroben z recyklovaných oceánských plastů. I on pak disponuje solárem.
U celého tria Garmin uvádí, že v režimu chytrých hodinek zvládnou na jedno nabití až 21 dní. V případě využití soláru jde ale o 4 měsíce. V režimu ponoru jde o 25 hodin, v režimu GPS o 26 hodin (až 39 hodin se solárním nabíjením). Stupeň odolnosti pro potápění splňuje normu EN13319, kdy jde o 10 ATM. Velikost displeje je 0,9“ tedy 23 mm s rozlišením 176 × 176 pixelů a jde o monochromatický transflektivní MIP. Váha je 61 g, u Descent G1 Solar 66 g.
To nejdůležitější tu jsou samozřejmě potápěčské funkce, kdy hodinky nabízejí i vibrační hloubkové alarmy. K dispozici je několik režimů potápění, mezi které patří ponor s jednou nebo více směsmi, režim s jednoduchým hloubkoměrem, klasický Apnea, Apnea Hunt a ponor s uzavřeným okruhem. Ke každému režimu ponoru si lze také přidat dodatečné obrazovky a zvolit si datové údaje, které jsou pro uživatele při vlastním ponoru nejdůležitější. Najdete tu i potápěčský kompas, údaje o přílivu i odlivu a skrze nástroj Surfline i výšku vln nebo rychlosti větru.
Záznamy o ponorech si můžete vést v aplikaci Garmin Dive, je tu podpora více satelitních systémů (GPS, GLONASS a Galileo), kdy si můžete také zaznamenat konkrétní místo ponoru a vynoření. Hodinky jsou také kompatibilní s produkty rodiny inReach. A pak je zde klasická sada fitness a zdravotních funkcí Garminu, takže s hodinkami samozřejmě můžete trackovat i své chůze, běhy, plavání, cyklistiku atd.
Najdete tu věk podle kondice, regeneračního asistenta, stav tréninku, monitoring spánku, Body Battery, sledování tepu na zápěstí nebo celodenní sledování dechu, což znamená, že hodinky sledují a zaznamenávají intenzitu dýchání v průběhu dne, během spánku nebo při provádění dechových cvičení. To se vám hodí zejména při ponorech bez dýchacích směsí.
Standardní model G1 stojí 11 490 Kč, solární G1 13 990 Kč a G1 Ocean Edition 14 990 Kč.
Garmin Descent G2
Jde o nejnovější model řady, který je cenově posazen mezi G1 a Mk3. K dispozici je ve dvou barevných verzích, kdy stejně jako v případě Ocean Edition vyniká tím, že je vyroben z recyklovaných oceánských plastů – v pouzdře, rámečku i tlačítkách. Velikost zůstává stejná, tedy 45,5 mm, váha je velice příjemných 61 g.
Hlavní rozdíl oproti předešlé generaci je v technologii displeje. Ten je 1,2“ (30,4 mm) a jde o AMOLED s rozlišením 390 × 390 pixelů. Kryje jej safír. Výdrž v režimu chytrých hodinek je až 10 dní, s GPS až 20 hodin, v režim ponoru 27 hodin. Solár samozřejmě chybí.
Hodinky nabízí sledování různých druhů ponorů. Od rekreačního potápění, přes pokročilé technické potápění až po freediving a bazénové nádechové potápění. Samozřejmostí je připravenost na potápění a kompletní monitoring zdraví. Nad vodou pak můžete využívat přesní určování polohy za pomoci GNSS systémů, pod ní využijete tříosý kompas.
Garmin Descent G2 po funkční stránce kombinuje vše ze základního modelu a přidává veškeré pokročilé měření toho vyššího. Oproti němu ztrácí na celkové voděodolnosti, protože tu zůstává stejných 100 m jako u modelu G1. Cena této letošní novinky Descent G2 je 17 490 Kč.
Garmin Descent Mk3 a Mk3i
Zde je na výběr ze dvou velikostních variant, tedy 43 a 51 mm, kdy tu už najdete dotykové AMOLED displeje. Menší varianta má ten o velikosti 1,2 palce, tedy 30,4 mm s rozlišením 390 × 390 pixelů. Větší má 1,4 palce (35,56 mm) a rozlišení 454 × 454 pixelů. Velikost samotná samozřejmě určuje i výdrž baterie na jedno nabití. Rozdíly mezi označením 43mm verzí mezi Mk3 a Mk3i jsou pak v použitých materiálech. Modely Mk3i mají totiž titanové doplňky, jako je luneta, ochrana senzorů a spodní víko. Safírové sklo mají všechny.
- Garmin Descent Mk3 a Mk3i 43 mm: Chytré hodinky až 10 dní, GPS až 25 hodin, režim ponoru až 30 h
- Garmin Descent Mk3i 51 mm: Chytré hodinky až 25 dní, GPS až 76 hodin, režim ponoru až 66 h
Všechny funkce popsané u modelu Garmin Descent G1 samozřejmě najdete i tady, jen na v o poznání poutavějším prostředí a na líbivějším displeji. Je tu ale ještě nástroj připravenosti na potápění, který ukazuje, jak faktory životního stylu, jako je spánek, cvičení, stres a jet lag mohou ovlivnit vaše tělo vzhledem k připravenosti na ponor.
Jsou tu také mapy DiveView se zákresem batymetrických vrstevnic a více než 4 000 potápěčskými lokalitami. Ty vám tak pomohou objevit nová místa pro potápění. Z map tu najdete i podrobné Topo mapy a lyžařské SkiView mapy, takže nechybí navigační funkce a ty pro výpočty okružních tras a aktivity, jako jsou lyžování a skialpinismus.
Zajímavostí je režim Lume, kdy snímač okolního světla automaticky aktivuje podsvícení ciferníku pro lepší čitelnost v horších světelných podmínkách a Variometr. Ten vám zase pomůže monitorovat rychlost sestupu a výstupu při volném ponoru. Hodinky mají také indukční tlačítka proto, aby mohly lépe odolávat tlaku vody a vy jste je tak korektně tiskly i v patřičných hloubkách. Právě odtud přišly do řady Fenix 8.
Ocelový 43mm model Descent Mk3 stojí 29 990 Kč a Mk3i 34 990 Kč. 51mm model Descent Mk3i stojí 39 990 Kč nebo 44 490 Kč s titanovým tahem namísto silikonového řemenu. Garmin ještě prodává oba modely s vysílačem Descent T2 a to za 46 980 Kč, respektive za 51 980 Kč. Jedná se o monitoring tlaku vzduchu v potápěčské lahvi, se kterým můžete sledovat každý svůj nádech, použitou lahev a ostatně i až 7 dalších potápěčů kolem vás.
Garmin Descent X50i
Vrcholem potápěčského portfolia Garminu je prémiový počítač Descent X50i. Jeho hlavním přínosem je to, že je vybaven 3“ dotykovým displejem, který tím pádem poskytuje lepší přehled o datech. Snáze tak na něm přečtete všechny důležité informace nejen o vašem ponoru.
Fyzická velikost počítače je 62,4 × 98,3 × 24,5 mm a váha i s popruhem z elastického nylonu s uzamykací přezkou 280 g. Rozlišení displeje, který je krytý safírovým sklem, je 640 × 360 pixelů. Na noční ponor zařízení vydrží 20 hodin na jedno nabití, na střední jas 16 hodin a na vysoký jak pak 13 hodin. Odolnost je stejná jako u Descent Mk3, tedy 20 ATM.
K dispozici tu máte celou řadu datových polí, které vám umožní sledovat aktuální potřeby dekomprese a pomohou vám s rozhodováním na základě momentálních podmínek. Disponuje sonarovou sítí SubWave, takže si můžete s ostatními potápěči až do vzdálenosti 30 metrů posílat přednastavené zprávy a stejně tak sledovat tlak v lahvích, hloubku a vzdálenost až 8 potápěčů v dosahu 10 metrů, to samozřejmě při využití Descent T2 vysílače. Snímače zdraví jako u hodinek tu ale nejsou žádné.
Z funkcí nechybí profil výstupu, graf hloubky a historie hloubky během ponoru, záznamy o ponorech v Garmin Dive, přizpůsobení režimů nebo potápěčský kompas. Samozřejmostí je vestavěná GPS, takže i tady najdete kompatibilitu s mapami DiveView, ty TopoActive jsou už předinstalované. GPS navigaci ostatně můžete použít i pro přesné navedení k místu ponoru. Zajímavostí je integrovaná potápěčská svítilna, stejně jako kovová tlačítka.
Garmin Descent X50i stojí 38 990 Kč, pokud jej chcete v sadě s Descent T2 vysílačem, zaplatíte za set 50 980 Kč. V balení ale najdete i přenosnou brašnu, protože se neočekává, že budete počítač nosit na ruce stejně jako hodinky.