Rok 2024 byl pro Garmin skutečně pestrý. Společnost v něm představila nejen řadu nových chytrých hodinek, ale i mnoho dalších zajímavých produktů v podobě satelitních komunikátorů, navigací, cyklo počítačů atd. Pokud se ale zaměříme čistě na hodinky, jaké byly ty nejlepší?
Garmin Fenix 8
Je poměrně logické, že nemůžeme začít ničím jiným. Garmin Fenix 8 byly jistě nejočekávanějšími chytrými hodinkami společnosti letošního roku, a to i proto, že vydání plnohodnotného nástupce Fenix 7 trvalo dva a půl roku. Vyplatilo se to, protože jsme dostali osvěžení designu se zajímavým krytem senzorů, možnost volby mezi MIP a AMOLED displejem, Gorilla Glass a safírovým sklem, titanem a ocelí, k čemuž přibyla větší vodotěsnost (certifikovaná pro hloubkové potápění do 40 m), indukční tlačítka a třeba také hlasové funkce – jak s ohledem na volání, tak na asistenty.
Nechybí jim snímač srdečního tepu Elevate 5 ani integrovaná svítilna ve všech modelech. K tomu jsou zde vylepšené TopoActive Mapy, dynamické plánování tras, pokročilý silový trénink, nebo Garmin Share, tedy nový smysl sdílení míst, tras a cvičebních plánů. Jen ta cena nás úplně nepotěšila, kdy hodinky startovaly na 25 tisících Kč.
Garmin Forerunner 165
Nových hodinek určených především pro běžce jsme se dočkali hned z kraje roku, tedy v únoru. Forerunnery 165 a 165 Music jsou nástupci modelu Forerunner 55, který ale Garmin představil už v roce 2019. Verze Music pak jako ostatní Forerunnery se stejným označením poskytnou navíc přístup k hudbu streamujícím platformám, jako jsou Spotify, Deezer a Amazon Music za použití bezdrátových sluchátek.
Největším překvapením je v tomto segmentu Garmin hodinek 1,2“ AMOLED displej, který nemá nijak extrémní vliv na samotnou výdrž baterie. Hodinky zvládnou 11 dní, GPS aktivitu mohou trackovat 19 hodin. Disponují fitness funkcemi, jako jsou závodní adaptivní tréninkové plány pro přizpůsobený trénink, výkon a dynamika běhu pro jeho metriky v reálném čase, Training Effect pro sledování výhod tréninku, sledují také kyslík v krvi, stres, mají detekci zdřímnutí a vlastně všechno další, co je u takových hodinek důležité. Třeba měření trailového běhu nebo plavání v otevřené vodě (voděodolnost je tu 5 ATM). Potěšila i cena, kdy hodinky startovaly na 6 990 Kč.
Garmin Forerunner 165 koupíte zde
Garmin Enduro 3
Nové Enduro představil Garmin trochu ve stínu Fenixů 8, přehlédnout si ale nezaslouží. Standardně je tato řada zaměřena na odolnost a výdrž, kdy může mnohé oslovit více i jak zmíněné Fenixy (a to i kvůli ceně při minimu kompromisů). Mezigeneračně se jim zvětšila plocha pro solární nabíjení, je zde pak 1,4“ transflektivní (MIP) displej, což je právě s ohledem tlaku na výdrž zcela pochopitelné. Tady není náročný pro AMOLED místo.
Hodinky sice neumí měřit hloubku a hodí se jen pro běžné plavání, oproti Fénixům 8 nemají ani hlasové ovládání a volání, nechybí jim ale snímač Elevate 5 a LED svítilna. Zásadní je, že si je zamilují všichni ultra sportovci. Pokud je totiž každý den po tři hodiny vystavíte slunci se zapnutým režimem SOLAR, dostanete se na 90 dnů výdrže, kdy to předchůdce zvládnul jen po 46 dní. GPS aktivitu pak můžete mít puštěnou po pro někoho až šílených 320 hodin (namísto 150 u předchozí generace). Vybírat tu ale není co, varianta je jen jedna, a to ta 51mm. Cena je pak 22 490 Kč, což je o 5 000 Kč méně než u základní 51mm verze Fenixů 8.
Garmin Lily 2 Active
Na začátku října představil Garmin rozšíření své lifestylové řady určené především pro dámy. I když modelová řada Lily 2 už čítala základní model a ten s přídomkem Classic, rozrostla se ještě o jeden, který společnost pojmenovala Active. Jsou to vůbec nejmenší chytré hodinky Garminu s GPS, které nabídnou hliníkové pouzdro, dvě tlačítka a pod unikátním vzorovaným sklem skrytý 0,84“ LCD displej. Ten se zobrazí až gestem nebo po klepnutí do něho.
I když je jejich pouzdro o velikosti pouhých 38 mm, poskytnou výdrž baterie na 9 dní a trackovat aktivitu s GPS umí až 9 hodin. Jsou tu tréninky, tréninkové plány, nové sportovní aplikace (tenis, pikleball, indoor cyklistika, golf), monitorování energie Body Battery, Garmin Coach nebo bezkontaktní platby Garmin Pay. Až se nechce věřit, že se to všechno do tak malého těla vešlo. Na výběr je ze tří barevných variant, čemuž odpovídá i vzorované sklo. Ať už sáhnete po zlaté, stříbrné nebo zelené, je cena hodinek 8 790 Kč.
Garmin MARQ Adventurer (Gen2) – Damascus
Je to naprostý vrchol portfolia společnosti, který není nejlepší jen podle nějakého subjektivního názoru, on totiž nejlepší prostě je. Řada MARQ nabízí hodně modelů zaměřených na specifické zákazníky (atlety, golfisty, letce, námořníky a cestovatele) s různými použitými materiály pouzdra. Jsou zde titan, karbon a s tímto modelem i unikátní damašková ocel.
Její mramorování je unikátní stejně jako hodinky, kdy je 46mm pouzdro celistvé, takže z jednoho kusu oceli a vyráběno ručně. Proto asi nepřekvapí ani vyšší váha, kdy hodinky samy váží 81 g, s koženým řemenem pak 114 g. Luneta navíc obsahuje efektní 360stupňový kompas. Displej je 1,2“ AMOLED a kryje jej vypouklý safír. Výdrž je 16 dní, popřípadě 6 dní v režimu Always On. Výbava je ta nejvyšší možná, takže tady najdete prakticky vše, co Garmin umí a nabízí. Problém je samozřejmě cena, protože tento unikátní kousek představený teprve na konci října stojí skutečně vysokých 79 990 Kč.
Garmin MARQ Adventurer Damascus koupíte zde