Recenze Garmin Instinct 3: Srovnání AMOLED vs Solar. Který je lepší?

Garmin Instinct 3 je třetí generací ikonických outdoorových hodinek, které opět posouvají laťku o něco výš. Tentokrát přicházejí hned ve třech variantách – klasické se solárním dobíjením a transflektivním displejem, nově přibyla také verze s AMOLED displejem a dále základní “očesaná” varianta Instinct E. Vybírat můžete z několika velikostí. Standardní verze jsou dostupné ve 45 mm a 50 mm provedení, model E se vyrábí i v nejmenší 40 mm variantě.

instinct-3-amoled-vs-solar2

Porovnání displejů na hodinkách Garmin Instinct 3 AMOLED a Solar venku

Měl jsem možnost otestovat hned dva nejzajímavější modely – Instinct 3 Solar a Instinct 3 AMOLED, oba ve velikosti 50 mm. Zajímalo mě především to, jak se od sebe liší a pro koho má který model větší smysl. Hodinky jsem používal dva týdny, nejprve jsem několik dnů nosil oba modely najednou a potom jsem si vždy na pár dnů nasadil na zápěstí pouze jeden model, abych zjistil, co mi u kterého chybí. A musím říct, že jsem během testování narazil na několik překvapení. Pojďme se na ně podívat!

První dojmy

Na začátku jsem byl z používání hodinek Garmin Instinct 3 poněkud rozpačitý. Až po pár dnech jsem si uvědomil, že k hodinkám přistupuji zejména jako běžec. Jenže Instincty nejsou tak úplně sportovní hodinky, spíše nástrojem pro dobrodruhy, dálkové turisty nebo outdoorové nadšence. Jsou to hodinky, které vyniknou tam, kde záleží na odolnosti, výdrži a spolehlivosti. A z tohoto úhlu pohledu najednou dávají větší smysl.

instinct-3-amoled-vs-solar3

Design

Outdoorové hodinky Garmin Instinct 3 zaujmou hned na první pohled svou robustností a odolným designem, který jasně naznačuje, že jsou stavěné do náročných podmínek. Tělo hodinek je z plastu, ale pod lunetou se nachází tenký kovový proužek, který dodává modelu výraznější vzhled. Zejména u solární verze v oranžovém provedení tento detail skvěle podtrhuje drsný outdoorový styl. Silikonový řemínek je o něco tužší než u jiných modelů, ale po čase si na něj zvyknete.

Na co jsem si ale úplně zvyknout nedokázal, jsou tlačítka. Díky nízkému a podlouhlému provedení sice tlačítka vytváří kompaktní celek s tělem hodinek, ale na pohmat se jednotlivá tlačítka hůře rozlišují. Často se musím podívat, jestli opravdu mačkám správné tlačítko. Naopak velkým plusem je, že se do nových Instinktů dostala i svítilna. Od loňského roku, kdy jsem si poprvé pořídil Garminy se svítilnou, si už hodinky bez ní nedokážu představit.

Co se týče hmotnosti, ta se v závislosti na modelu pohybuje mezi 41 až 59 gramy. Hodinky na ruce působí lehce a rozdíl více než 20 gramů oproti mým Fenixům je znát.

Solární varianta s transflektivním displejem je navržena ve stejném duchu jako předchozí modely Instinctů. Displej je rozdělený do jednoho malého kulatého okénka, ve kterém se většinou zobrazují doplňkové informace - sekundy, ikony, případně průběh (progress bar). Ve druhém, větším displeji s nepravidelným tvarem se zobrazují všechny hlavní informace.

Díky solárnímu panelu po obvodu displeje je prostor pro zobrazování informací o poznání menší, než u AMOLED varianty. Na druhou stranu, transflektivní displej ukazuje informace pouze černobíle, což má své výhody - díky vysokému kontrastu, kvalitnímu podsvícení a dynamickému zvětšování vybrané položky je obsah dobře čitelný i pro lidi s horším zrakem.

AMOLED model nabízí výrazně větší displej - 1,3 palců oproti 1,1 palcům u solární verze. Navíc je skvěle čitelný za všech podmínek. Zpočátku na mě působil až příliš barevně a trochu rušivě, ale po pár dnech jsem ho přepnul do monochromatického režimu a nejen, že přestal rušit, ale zároveň vypadá skvěle.

instinct-3-amoled-vs-solar5

Displeje hodinek Instinct 3 AMOLED a Solar v místnosti

Uživatelské rozhraní

Pokud máte předchozí zkušenost s Garminy, uživatelské prostředí vás nijak výrazně nepřekvapí. Uspořádání obrazovek a funkcí je podobné ostatním modelům, ovládání je poměrně intuitivní. Garminy obecně nabízejí širokou škálu možností a funkcí, což občas může ztížit hledání konkrétní volby, jako například přepínání mezi klasickým a monochromatickým zobrazením. Rozdíl mezi modely Solar a AMOLED spočívá především v propracovanosti detailů, přičemž AMOLED displej s vyšším rozlišením nabízí líbivější design.

Garmin Instinct 3 nemají možnost poslouchat hudbu přímo z hodinek, telefonování ani instalaci map, ale jinak poskytují velmi podobné funkce jako nejvyšší modely. Z pohledu uživatele mi chybí hlavně mapy - hodinky sice umožňují navigování po trase, takže nezabloudím, ale mapa v hodinkách mi přeci jen usnadňuje orientaci.

instinct-3-amoled-vs-solar4

Všechny modely Instinct 3 (kromě Instinct E) jsou vybavené LED svítilnou

Senzory a naměřená data

Instinct 3 jsou vybaveny starším senzorem Elevate 4, takže neměří tělesnou teplotu, nedokážou zaznamenat EKG a jsou také méně přesné než novější modely se senzorem Elevate 5. To bylo patrné například při běžeckém závodě LH24, kdy jsem na každé ruce měl jedny hodinky Instinct 3, modely AMOLED i Solar. Zejména v prvních hodinách závodu se naměřená tepová frekvence v obou hodinkách poměrně výrazně rozcházela.

Novější senzor je přesnější, obzvláště při měření náhlých změn tepové frekvence. Jak jsem ovšem už zmínil, hodinky Instinct 3 jsou určeny převážně pro outdoorové nadšence a dálkové turisty, u nichž při aktivitách obvykle nedochází k výrazným výkyvům tepové frekvence. Což je pravděpodobně důvod, proč výrobce neměl potřebu implementace novějšího senzoru.

Kde nebudete zklamáni, jsou polohové údaje. Měření polohy a trasy je hodně přesné i za náročnějších podmínek, třeba v hustém lese nebo v městské zástavbě. Díky vícepásmovému GPS přijímači a technologii SatIQ dokáží Instinkty optimalizovat určování polohy a spotřebu energie, takže přesnost měření polohy je i v náročnějších podmínkách vynikající.

instinct-3-amoled-vs-solar8

Grafické zobrazení menu na hodinky Garmin Instinct 3 Solar

Výdrž baterie

Výdrž baterie u obou modelů je více než dostatečná, ale u modelu Solar je skutečně impozantní. V režimu smartwatch zvládne model s transflektivním MIP displejem vydržet celých 40 dní. A když každý den na pár hodin zasvítí slunko, je výdrž v podstatě neomezená. Solární dobíjení u modelu Solar je velmi efektivní – překvapilo mě, jak rychle na displeji naskakovaly luxhodiny měřící intenzitu dobíjení, jakmile vysvitlo slunce.

Ani 24 dní výdrže v režimu smartwatch u verze AMOLED rozhodně není špatný výsledek. Oboje hodinky jsem nabil první den, hned druhý den jsem si je vzal na 24hodinový běžecký závod, a pak jsem hodinky střídavě používal na různé aktivity. Oba modely vydržely celých 14 dní s tím, že u solární varianty po dvou týdnech ještě hodně energie zbývalo. AMOLED verzi jsem už musel dobíjet, ale hlavně proto, že jsem si ke konci období hodinky přizpůsobil, například jsem je přepnul do režimu always on, čímž se výrazně zkrátila výdrž baterie.

instinct-3-amoled-vs-solar7

Grafické zobrazení menu na hodinky Garmin Instinct 3 AMOLED

Sportovní aktivity

Už jsem zmiňoval, že spíše než sportovní hodinky jsou Garmin Instinct 3 především outdoorový model. Přesto v nich najdete většinu sportovních aktivit, které jsou i v ostatních modelech, snad s výjimkou potápění. Využíval jsem především běh, chůzi, cyklistiku, běžky a lezení na umělé stěně, ale aktivit najdete v hodinkách opravdu spoustu.

Z pohledu sportovce mi chyběly metriky Skóre vytrvalosti a Skóre běhu do kopce, ale tyhle údaje nedávají z pozice hikera asi úplně smysl. Co bych ovšem ocenil i jako outdoorový nadšenec je funkce Climb Pro, která zobrazuje informace o tom, jak dlouho ještě budu stoupat do kopce, jaký je jeho sklon nebo jaké mě čeká ještě převýšení. Ta mi v hodinkách Instinct 3 chybí.

Na co jsem naopak přišel díky Instictům je funkce Garmin Share, kdy nahranou trasu můžu sdílet s ostatními uživateli novějších Garmin přístrojů v blízkém okolí pomocí technologie bluetooth. Tuhle funkci jsem dosud nevyužíval a musím říct, že je to dobrá vychytávka, která se určitě někdy v budoucnu bude hodit.

instinct-3-amoled-vs-solar6

Které koupit

Pokud bych hledal vyloženě sportovní hodinky, Instincty by mi nestačily a asi bych se poohlídnul po nějakých Forerunnerech nebo ještě vyšších modelových řadách - Enduro, Epix nebo Fenix. Kdybych ovšem trávil spoustu času venku na různých výpravách nebo expedicích, asi bych sáhnul právě po Instinctech.

Oba modely, jak Solar, tak i AMOLED, se mi líbí a vyhovují mi, ale mírně se přikláním k verzi se solárním dobíjením. Je vhodnější právě do expedičních podmínek a asi bych v tomto případě oželel líbivý displej výměnou za delší výdrž baterie a solární dobíjení. Ale určitě neuděláte chybu ani s modelem AMOLED .

Garmin Instinct 3 AMOLED 50 mm koupíte zde
Garmin Instinct 3 Solar 50 mm koupíte zde