Testování Fenix 8 výkonnostní běžkyní

Garmin Fénix 8 recenze očima Hany Urbánkové Alfery @hanyrunlife trenérky atletiky a kondičního běhu, výkonnostní běžkyně středních a dlouhých tratí

Nové Garmin Fénix 8 (konkrétně typ 43 mm, AMOLED, sapphire, limestone) jsem testovala téměř dva měsíce, každý den, v plném tréninkovém i rodinném programu. Pojďme si říct, že je trochu srovnám s tím, co už jsem na ruce nosila. Začalo to před mnoha lety Fénix 5s, 6s, 7s Pro, Epix 2, FR 165, 265, 965, a Venu 3s. Taky jsem kdysi zkoušela hodinky tří jiným nejmenovaných značek. Technická data a údaje zde vypisovat nebudu. Pokusím se zodpovědět nejdůležitější dotazy z pohledu každodenního užívání. Co zaujme bezesporu na první pohled je design, a ihned po zapnutí velký amoled displej, který hraje intenzivními barvami. Hodinky jsem jako šperk, rozbalujete je a nestačíte se divit, jak krásné mohou sportovní hodinky vlastně být.

Garmin Fenix 8 (vlevo) vs Epix (vpravo)

Garmin Fenix 8 vs Epix- na první pohled je zřetelný rozdíl v AMOLED displeji.

Otázky, které jsem si před i v průběhu testování položila?

1. Tak jak dlouho vydrží teda ta baterka?

Mně vydržely v nonstop režimu aka „sundávám jen do sprchy“ přesně 7 dní. Mám je i na spaní, ve dvou-fázovém tréninku, naběháno 115 km, vč. telefonování, intervalového rozdělování, a jednou déle použité svítilny na doběh (ta papá energii asi nejvíc).

2. Velikost + váha?

Zdálo se mi, že jsou těžší než Epix 2 Pro, tak jsem je zvážila, a byly. Přesně o 8 gramů. Poznala jsem to jen, v momentě, kdy jsem je přehodila, pak už mi to bylo jedno. Fénixy 8 jsou oproti tomu nižší, takže se např. lépe vytahují zpod spícího dítěte.

3. Tak jak je to s tím AMOLEDem?

AMOLED displej je jediný displej, který bez brýlí na blízko přečtu kdykoliv a kdekoliv. Jednou jedinkrát jsem v tréninku přes pravé poledne a ostré slunce musela ruku jinak natočit. S Fénix 7s jsem to dělala nonstop, protože jsem neviděla lautr nic) Plus v nich jde nastavit viditelnost, režim displeje, počet vteřin, red shift – po západu slunce, atd.

4. Už je tam švihadlo a veslovací stroj?

U aktivit mě potěšilo švihadlo s počtem přeskoků, a veslovací stroj, na dráze byly přesné na centimetry. Ten, kdo se nebojí ryb, ocení nově až 40 m potápěcí hloubky. Jednou jsem skákala abecedu tak poctivě, že vyhlásily poplach o „divno pohybu“ rodinným příslušníkům. Taky skvěle detekují vzdálení od telefonu. U přesnosti měření GPS, mám prostě pocit, že to bylo na metry přesný.

fenix 8 42 mm s možnosti volání

Hodinky Fenix 8 mají možnost volání přímo ze zápěstí. Hodinky však musí být v dosahu bluetooth vašeho mobilu. 

+/- Dáme plusy a mínusy?

Plusy:

  • Displej je větší, barevnější, výraznější, hravější (už je skoro jako televize)
  • Telefon v hodinkách + hlasové ovládání
  • Počet aktivit a množství výstupů do appky
  • Svítilna
  • Rychlost a jednoduchost ovládání
  • Výdrž baterie
  • Čudlíky reagují snadněji, a dají příjemnou zpětnou vazbu
  • Vibrace úseků a jiných upozornění je taková víc cool
  • Pásek je bytelnější, a o fous hezčí spojení 100% sportovních hodinek a zároveň lifestyle denního použití, jsou na pohled elegantní, a přitom dokonalé po stránce sportovních informací a detekcí

Mínus:

  • Cena (ještěže to má Ježíšek zadarmo)

fenix 8 42 mm-2

Hodinky mají pokročilé tréninkové funkce.

Mé resumé: pokud bych měla Epix 2 nebo FR 965 udělala bych si kolonky pro a proti. Jaký je ten zásadní důvod, proč je měnit? Je to telefon v hodinkách, nebo větší a hezčí displej? Mohl by být, ale taky nemusel. Pokud bych měla Fénix 7 (a méně)… tak tady bych začala šetřit do prasátka, protože ten skok by byl velmi výrazný a o mnoho tříd. A neváhala bych, protože suma sumárum, jsou boží.

P.S. Děkuji Garmin Brno za příležitost se zamilovat do dalšího typu Garmin hodinek :- )

Testované hodinky zakoupíte zde.