Novinky

Garmin Instinct 3 se představují. Co se nám líbí a co naopak chybí?

Dva roky to Garminu trvalo, než oživil svou řadu Instinct o nové modely. Máme zde tedy 3. jejich generaci, která je ale k uživateli hodně vstřícná s ohledem na jeho požadavky. Vybírat může z mnoha barev, dvou velikostí a AMOLED i MIP displejem se solárem nebo bez něho. Překvapením je model Instinct E, který se alespoň označením inspiroval u Fénixů. 

Řada Garmin Instinct je navržena pro aktivní životní styl s důrazem na odolnost. U třetí generace společnost konkrétně zmiňuje, že je navržena s ohledem na dobrodruhy. Je tomu díky kovem vyztuženému rámu pro extrémní odolnost a v každém modelu najdete i vestavěnou svítilnu. Potěší také výdrž, a to zejména u AMOLED verze. Ta s vámi udrží krok až 24 dní na jedno nabití v režimu chytrých hodinek, zatímco modely se solárním nabíjením mohou mít výdrž prakticky neomezenou. 

Garmin Instinct® 3 – 50 mm Solar Twilight

Hodinky splňují vojenské normy MIL-STD-810.

Vybere si každý 

Pokud se vrátíme k tělu hodinek, tak to je pořád vyrobeno z polymeru vyztuženým vlákny. Luneta je naopak vyztužena kovem, sklo displeje je odolné proti poškrábání. Samozřejmostí je odolnost podle MIL-STD 810, kdy je přítomna voděodolnost do 100 m. Jak AMOLED tak i solární varianty jsou k dispozici ve dvou velikostech, kdy jde o 45 a 50mm průměr pouzdra. Model Instinct E je ale k dispozici ve 40 a 45mm pouzdře. 

Barevných možností je hned několik. Samozřejmě nechybí nenápadná černá, zajímavé jsou ale spíše ty další, kdy jde o limitované edice. Je tu třeba Neotropic, Twilight nebo Electric lime. AMOLED displej je samozřejmě líbivý a Garmin jej postupně zavádí napříč celým portfoliem, což je logické. Je ale třeba mít na paměti, že v řadě Instinct 3 není dotykový, jako třeba u Fénixů. Podpora Always On mu však nechybí. 

Větší a účinnější solární čočka u MIP displeje v nové generaci hodinek nicméně využívá energii slunce ještě o poznání lépe. Ve srovnání s modely Instinct 2 Solar má nový 50mm Instinct 3 Solar více než pětinásobnou výdrž baterie v režimu GPS (při solárním nabíjení, kdy logicky záleží i na počasí). Samozřejmě je zde přítomna vícepásmová GPS se SatIQ. 

Garmin Instinct® 3 – 45 mm AMOLED Neotropic 010-02936-01

Limitovaná edice barvy Neotropic.

Velikosti a rozlišení displejů hodinek Instinct 3 

  • 45 mm AMOLED: 1,2“ displej s rozlišením 390 × 390 pixelů 
  • 50 mm AMOLED: 1,3“ displej s rozlišením 416 × 416 pixelů 
  • 45 mm Solar: 0,9” displej s vylepšeným kontrastem a rozlišením 176 × 176 pixelů 
  • 50 mm Solar: 1,1” displej s vylepšeným kontrastem a rozlišením 176 × 176 pixelů 
  • 40 mm Instinct E: 0,86“ displej s rozlišením 166 × 166 pixelů 
  • 45 mm Instinct E: 0,9” displej s rozlišením 176 × 176 pixelů 

amoled vs mip

Dva druhy displeje: AMOLED a MIP.

Změří vše, co potřebujete 

Z fitness a zdravotních funkcí vyzdvihuje Garmin u své novinky především nepřetržité sledování zdraví a kondice za pomoci počtu ušlých kroků, srdeční frekvence včetně stavu variability srdeční frekvence, pokročilé sledování spánku a další. Je tu už nepostradatelná ranní zpráva, nechybí chytrá upozornění, podpora aplikace Garmin Messenger, bezkontaktních plateb Garmin Pay a funkce Garmin Share. 

Funkce sledování zdraví žen umožňují nositelkám hodinek sledovat jejich menstruační cyklus a těhotenství a zároveň získávat informace o cvičení a výživě. Pokud se pak někde v přírodě ztratíte, funkce TracBack vás přivede zpět do výchozího bodu. Kromě vestavěných sportovních aplikací pro outdoorová dobrodružství je řada Instinct 3 nabita aplikacemi pro aktivity, jako je HIIT, kardio, vnitřní a venkovní běh na dráze, basketbal a další. Nechybí ani tréninkové plány Garmin Coach pro běh a cyklistiku. Spolu s tím můžete sledovat minuty intenzity, VO2 max a dobu zotavení, abyste získali patřičné pokyny s doporučenou dobou zotavení ke snížení únavy a vyhoření. 

instinct turistika

Hodinky nemají mapové podklady, musí vám vystačit navigace po křivce.

Něco přece jen chybí 

Pokud budeme srovnávat s ostatními modely výrobce, tak zde samozřejmě mnoho pokročilých funkcí z Fénixů 8 chybí. To ale vzhledem k cenové relaci nemusí úplně vadit. Nenajdete tu tedy možnost telefonování, hlasové asistenty, režim pro potápění nebo měření EKG. Logicky tu nejsou předinstalované mapové podklady. Hodinky Instinct 3 ale můžete spárovat s aplikací Garmin Explore a prohlížet si tak podrobnější mapy, vytvářet trasové body a kursy. 

Zamrzí ale absence úložiště určeného pro hudbu, nebo nějaké Music verze, jako je tomu u Forerunnerů. Ostatně Solar verze mají integrované úložiště jen o velikosti 128 MB, ty s AMOLED displejem 4 GB. Nejvíc ale vadí starší optický snímač, Elevate V5 tu nenajdete. Z ostatních snímačů je ale přítomno všechno. Je tu pulzní oxymetr, barometr, kompas, gyroskop, akcelometr i teploměr. 

instinct-led-svitilna

Hodinkám nechybí ani LED svítilna.

Garmin Instinct 3 cena 

V portfoliu Garminu se jedná spíše o zlatý střed. Rozptyl cen je nicméně poměrně široký, a to díky modelu Instinct E. Ten i když obsahuje MIP displej, chybí mu solární nabíjení a je krácen ještě na dalších funkcích. Začíná už na částce 7 490 Kč, kdy stojí obě jeho velikostní varianty stejně. Za 50mm AMOLED model pak zaplatíte 12 490 Kč. Solární modely jsou levnější. U menšího je to o 1 300 Kč, u většího o 1 200 Kč. 

  • Garmin Instinct 3 – 45 mm AMOLED: 11 290 Kč 
  • Garmin Instinct 3 – 50 mm AMOLED: 12 490 Kč 
  • Garmin Instinct 3 – 45 mm Solar: 9 990 Kč 
  • Garmin Instinct 3 – 50 mm Solar: 11 290 Kč 
  • Garmin Instinct E – 40 mm: 7 490 Kč 
  • Garmin Instinct E – 45 mm: 7 490 Kč 

Kompletní nabídku hodinek řady Instinct 3 si můžete prohlédnout a koupit zde

Garmin zrekapituloval rok 2024: Jak jsme byli nabití, ve stresu a jak jsme spali?

Jetu konec roku, a tak není překvapením, že jej rekapituluje i Garmin. To ale ne s ohledem na své produkty jako na to, jak v něm byli aktivní jeho zákazníci. A čísla to jsou zajímavá. Od uživatelů platformy Connect tak vzal data týkající se jejich spánku, stresu, i to, kolik jsme měli během roku průměrné energie.

Z výsledků je patrné jedno: Rok 2024 byl pro uživatel Garminu aktivní. Říká tak alespoň uveřejněná tisková zpráva Garmin Connect Data Report 2024.

statistiky-aktivit-garmin-2024

Body Battery

Body Battery je funkce, kterou najdete v mnoha modelech hodinek Garmin. Jedná se o jistý ukazatel energetických rezerv vašeho těla. Představte si to jako baterii v telefonu – když je nabitá, máte dostatek energie na celý den, ale když se vybíjí, potřebujete odpočinek. Zohledňuje vlivy fyzické aktivity, stresu, srdeční frekvence, odpočinku i spánku a poskytuje vám tak v reálném čase analýzu výkonu vašeho těla během dne.

  • Průměrná úroveň: Garmin z dat uživatelů spočítal, že nejvyšší hodnota je běžně 71, večer před spánkem pak 22.
  • Kdy jsme „nejnabitější“: Možná překvapivě je to úterý. Nabití energie se mění nejen během dne ale i týdne, a právě v úterý máme průměrné skóre 74, naopak nejnižší je v sobotu, kdy večer dosahuje jen hodnoty 20. Nejméně energie pak vydáme neděli, a to „jen“ v průměru 47 bodů.
  • Energie v průběhu roku: Asi vás nepřekvapí, že úplně nejnižší hodnotu Body Battery měli uživatelé Garminu 1. ledna 2024. Nejvíce to naopak bylo v úterý 20. září, nejvyšší výdej energie pak proběhl 27. srpna, což bylo poměrně paradoxně také úterý. Nejhorší, tedy energeticky nejnáročnější, den, pak byla sobota 20. července.

statistiky-aktivit-garmin-2024-2

Procentuální nárust nejčastějších aktivit - indoor.

Skóre spánku

Čím lépe spíme, tím více energie máme. Skóre spánku tedy do jisté míry odráží i hodnoty Body Battery na začátku dne. Průměrné skóre spánku bylo v roce 2024 na hodnotě 71, což je míra kategorizována jako „uspokojivá“. Uživatelé Garminu pak spí nejlépe z pondělí na úterý, kdy dosahují průměrného skóre 73. Z toho také plynou ty vysoké úterní hodnoty Body Battery. Nejhůře pak spíme ze soboty na neděli, kdy máme průměrné skóre spánku jen 68. Nejkvalitnější spánek byl na 10. září, nejhorší naopak (logicky) ten silvestrovský. Nejlepší průměrný spánek mají Nizozemci (73), nejhorší je naopak v Indonésii (64).

Skóre stresu

Stres je skutečnou fyziologickou reakcí na výzvy vašeho života a prostředí, který vás připravuje na rychlou reakci v tom, co přijde vzápětí. Počítá se ze srdeční frekvence a její variability (HRV). Pokud si myslíte, že pro vás byl rok 2024 skutečně stresující, tak pokud jde o průměrné výsledky uživatelů Garminu, nebyl.

  • Průměrné skóre stresu: 30 (klasifikováno jako nízká hodnota)
  • Nejnižší průměrné skóre stresu v týdnu: Pondělí s hodnotou 29
  • Nejvyšší průměrné skóre stresu v týdnu: Sobota s hodnotou 32
  • Nejvyšší průměrné skóre stresu v roce: Sobota 21. září s hodnotou 33
  • Nejnižší průměrné skóre stresu v roce: Úterý 2. ledna s hodnotou 28

statistiky-aktivit-garmin-2024-1

Procentuální nárust nejčastějších aktivit - outdoor.

Denní kroky

Tak s pravdou ven. Jak máte nastavený svůj denní cíl? Pokud adaptivně, tak gratulujeme, dvojnásob, pokud se vám daří jej stále překonávat. Právě počet kroků je skvělým ukazatelem toho, jak pravidelně jste aktivní, kdy více denních kroků obecně vede ke zlepšení zdravotních výsledků, i když je logické, že má na tuto hodnotu vliv mnoho faktorů: zaměstnání, věk, váha, aktuální úroveň kondice a další.

Průměrný počet kroků uživatelů Garminu je ale docela vysoký, kdy to v roce 2024 bylo 8 317 kroků za den. Nejvíce se šlape v Hongkongu, kde mají tamní uživatelé v průměru 10 340 kroků denně, nejméně pak v Indonésii, kde dosahují jen čísla 5 375.

forerunner 165-min

Další zajímavé fitness statistiky

  • Průměrné skóre tréninkové připravenosti je 60, což je hodnota střední.
  • Uživatelé Garmin produktů jsou díky své aktivitě s ohledem na jejich fitness věk v průměru o 2,48 roku mladší, než je jejich skutečný věk.
  • Největší nárůst venkovní aktivity zaznamenal běh na dráze, a to meziročně o 65 %. Na druhém místě se umístila jízda na elektrokole (+ 38 %) a na třetím cyklistika na šotolině (+ 30 %).
  • Pokud jde o aktivitu uvnitř, tak největší meziroční nárůst zaznamenal HIIT a to o 56 %. Druhé místo bere pilates (+ 42 %) a třetí lezení v interiéru (+ 31 %).
Recenze Garmin Fenix E

Dnes si představíme model hodinek z řady Fenix 8, který je finančně nejdostupnější. To však neznamená, že by byl v něčem výrazně horší, než jeho dražší sourozenci. Samozřejmě při výběru bude nutné udělat určitě kompromisy, které však nemusí znamenat, že zvolíte špatně. Pojďme si blíže popsat silné a slabé stránky modelu Garmin Fenix E.

Hodinky Garmin Fenix E ze všech stran

Cena

Hned na úvod se vytasíme s největším trumfem hodinek Fenix E a to je cena. Za 19 990 Kč žádné jiné Fenix 8 nepořídíte. Druhé nejlevnější Fenix 8 s průměrem pouzdra 47 mm stojí 24 990 Kč. Pokud byste si řekli, že oželíte velikost a pořídíte si verzi 43 mm, nepomůžete si. Stojí totiž opět 24 990 Kč. Bavíme se tedy o úspoře 5 tis Kč, což není vůbec špatné.

Design

Zmiňovali jsme určité kompromisy a začněme rovnou designem. Pokud chcete Fenix 8, máte na výběr pouze ze dvou barevných kombinací. Nerezová ocel nebo Slate grey steel. V obou případech v kombinaci s černým silikonovým řemínkem.

Displej, pouzdro, sklíčko

Fenix E disponují AMOLED displejem, tedy zde zůstáváme na stejné úrovni jako u vyšších modelů Fenix 8. Velikost pouzdra 47 mm je pak jediná možná volba. V žádné jiné velikosti hodinky neseženete. Sklíčko je tvrzené Gorilla Glass, které nalezneme i modelů Fenix 8 Glass. Pokud nutně netoužíte po safírovém sklíčku či jiné velikosti pouzdra, Fenix E by měl plně dostačovat. Nutno dodat, že u verze Fenix 8 Glass o velikosti pouzdra 47 mm, je o 2,5 mm větší displej. Tedy stejná velikost pouzdra, ale jiná velikost displeje (Fenix E - 1,3 palce vs Fenix 8 - 1,4 palce).

troje hodinky Garmin Fenix E

I když se jedná o základní model nabízí Fenix E všechny důležité funkce.

Baterie

Chytré hodinky: až 16 dní (až 6 dní při trvale zapnutém displeji)

Úsporný režim hodinek: až 21 dní

Pouze GPS: až 42 hodin (30 hodin při trvale zapnutém displeji)

Všechny satelitní systémy: až 32 hodin (24 hodin při trvale zapnutém displeji)

Všechny satelitní systémy a hudba: až 10 h

Režim GPS s maximální výdrží: až 75 hodin

Expediční GPS režim: až 14 dní

Výdrž baterie je o něco málo menší, než u Fenix 8 Glass 47 mm. Nejedná se ale o zásadní rozdíl. 

Co chybí?

Oproti všem ostatním modelům z řady Fenix 8, Fenix E nedisponují mikrofonem a reproduktorem. Nebude tedy možné telefonování ani hlasové ovládání. Pro někoho to však může být i určitá výhoda. Mezi další funkce, které tento model postrádá, počítáme LED svítilnu, technologii SatIQ nebo Senzor Guard. Fenix E také disponují snímačem srdeční typu Elevate GEN 4, zatímco u vyšších modelů nalezneme Elevate GEN 5.

Shrnutí

Pokud máte na chytré hodinky připraveno maximálně 20 tis Kč a oželíte některé funkce jako telefonování, svítilnu nebo možnost potápění do 40 metrů hloubky, mohou pro vás být Fenix E správná volba. Stále dostanete za své peníze parádní AMOLED displej, slušnou výdrž baterie a řadu dalších funkcí, které oceníte nejen při sportovních aktivitách.

Chytré hodinky Garmim Fenix E naleznete zde